Kayıt Odası Ses Yalıtımı; Kayıt odaları ses yoğunluğu dikkat edilmesi gereken yerlerden biridir. Stüdyonun konumu etrafındaki diğer çalışma yerlere veya insanlara rahatsız edici yüksek seslerden dolayı sorun yaratabilmektedir.  Kayıt odalarında verimli frekans ses tecridi(izolasyonu) 40dB ise, kayıt odalarının 75dB’den daha yüksek sesler etraftaki insanları rahatsız eder.

akustik-kayit-odasi-ses-yalitimi.jpg

Çünkü üretilen ses değeri insanlara 35 dB olarak geri döner ve bu gürültü kirliliği sayılır. Kayıt odalarında müzik aletlerinin bazılarının ses değerleri yüksek olması gerekir ve ses ayarı oynanmaması gerekir. Bundan dolayı da oda içerisinde mutlaka ses yalıtımı yapılması gerekmektedir.

kayit-odasi-ses-yalitimi-uygulamasi.jpg
kayit-odasi-ses-yalitimi-1

Ses yalıtım malzemeleri iki aşamalı kullanılabilir. Akustik düzenleme için (eko, gürültü, yankı) akustik paneller ve akustik süngerler kullanılabilir.

kayit-odasi-ses-yalitimi-uygulamalari.jpg
akustik-kayit-odasi-ses-yalitim-uygulamasi.jpg

Dışarıdan gelen sesleri engellemek içinde birçok yolu mevcuttur. Duvarlara bariyerli sünger kullanılabilir veya heraklite ahşap yünü kullanılabilir. Zeminlerde ise akustik halı yine bariyerli sünger veya kauçuk levhalar kullanılabilir. Duvar, tavan ve zemin olarak farklı çözümler sunup ses yoğunluğuna göre farklı malzemeler kullanılabilir.

akustik-ses-kayit-odasi.jpg
ses-kayit-odasi-ses-yalitimi.jpg